• Projekt Dušan Jurkovič

• Z dużą przyjemnością informujemy że nasza szkoła uzyskała grant na przeprowadzenie projektu połączonego z wymianą młodzieży z Funduszu Wyszehradzkiego. W projekcie współpracować będziemy ze szkołą Stredná Priemyselná Skola Techniky a Dizajnu w Popradzie w Słowacji.

"Projekt Dušan Jurkovič" przeprowadzany bedzie od czerwca do listopada 2024r. i jego głównym wydarzeniem będzie przygotowanie wystawy prac uczniów-  obrazów i fotografii architektury Dušana Jurkoviča w czeskich Morawach i powiecie gorlickim.

Zapraszamy do udziału utalentowaną artystycznie młodzież- pierwsze spotkanie przeprowadzimy w połowie maja. Koordynatorką projektu jest pani Joanna Łopata.

• Udział w kursie Greener School for a Sustainable Future

• Panie Marzena Wójtowicz i Alicja Honek wzięły udział w kursie "Greener School for a Sustainable Future" w Reykjaviku, na Islandii. Kurs odbył się w kwietniu b.r. ramach projektu Erasmus+ "Rozwój kompetencji kadry jako podstawa kształcenia we współczesnym liceum".

W kursie wzięło udział 9 zespołów: z Niemiec, Francji, Belgii, Hiszpanii, Grecji i Polski, co świadczy o dużym zainteresowniu edukacją ekologiczną. Kurs objął wiele zagadnień, od nieodnawialnych i odnawialnych źródeł energii po ślad ekologiczny każdego z nas. Panie pracowały w zespołach międzynarodowych, korzystały z narzędzi cyfrowych (padlet) i zgromadziły mnóstwo materiałów, które do wykorzystania w pracy z naszymi uczniami.

Wśród licznych zajęć podczas kursu panie Alicja i Marzena dowiedziały się jak działa geotermia i do czego jest wykorzystywana podczas wizyty w jednej z największych na świecie elektrowni geotermalnych. Pokrywa ona zapotrzebowanie mieszkańców Reykjaviku i okolic w gorącą wodę w 65%. Zaopatruje 3/4 populacji Islandii w energię elektryczną. Wykorzystywana jest również do ogrzewania szklarni, które zaopatrują wyspę w pomidory, ogórki i pietruszkę. Do upraw tych nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin.

Islandczycy od niedawna angażują się w ochronę środowiska. Sadzą drzewa, rekultywują gleby i oczyszczają wybrzeże z plastiku. Uczestnicy kursu odwiedzili jedną z fundacji, która podejmuje takie działania, Worldwide Friends. Współpracuje ona z Europejskim Korpusem Solidarności. W ciągu ostatnich 20 lat fundacja gościła prawie 20 tys. wolontariuszy 103 narodowości, a grupa miała przyjemność poznać jedną z nich, młodą Polkę.

• 2e w Bieszczadach

• Klasa 2e spędziła 2 dni w Bieszczadach. 25 kwietnia, w pierwszy dzień wycieczki, odwiedzili Muzeum Historyczne w Sanoku gdzie wrażenie wywołał na nich surrealizm Beksińskiego. Miała też miejsce lekcja grawitacji w Uhercach Mineralnych, nieprzewidywalność pogody w górach - (deszczyk na Holicy 761m), spotkanie z bieszczadzkim bardem w Ustrzykach Górnych oraz obserwacja stuposiańskiego nieba nocą.

Natomiast 26 kwietnia uczniowie obejrzeli Zagrodę Pokazową Żubrów w Mucznem, panoramę z wieży widokowej na Jeleniowatym, Słońce nad połoninami, San u źródeł oraz zaporę w w Solinie.

Wycieczka zorganizowana przez pana Jerzego Tomasika była bardzo udana.